امروز

پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳
 

مدیریت برنامه ریزی و سنجش آموزشی

شرح وظایف مدیریت برنامه‌ریزی و سنجش آموزش:

* بررسی و طرح درخواست‌های مربوط به راه­اندازی رشته‌ها و گرایش‌های جدید، تغییر نام گروه‌های آموزشی، تغییر عنوان رشته‌ها و گرایش‌های موجود در دانشگاه، بازنگری برنامه‌های درسی، حذف، ادغام، جایگزینی و تغییر دروس و منابع رشته‌های موجود در کلیه مقاطع تحصیلی در شورای آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه.

* بررسی‌های لازم در زمینه آئین نامه‌های آموزشی و ارائه پیشنهادات به سلسله مراتب مدیریتی

* انجام امور مربوط به اعلام ظرفیت‌های پذیرش دانشجو در کلیة مقاطع تحصیلی و ارسال آن به ادارات ذیربط

* هماهنگی‌های لازم به منظور انجام به موقع ارزشیابی اعضای هیأت علمی و تهیه آمارهای مربوط به ارزشیابی اعضای هیأت علمی , و تهیه بانک اطلاعاتی در این زمینه به تفکیک هر نیمسال تحصیلی.

* تدوین و ارائه برنامه‏ هاي کوتاه مدت و بلند مدت آموزشی در چارچوب مصوبات ابلاغی وزارت متبوع.

* بررسی آماری روند پذیرش دانشجو در رشته‌های قاطع مختلف تحصیلی دانشگاه از بعد تقاضا برای ورود به دانشگاه و انجام پیش‌بینی‌های لازم برای تقاضای آتی و علت­یابی مشکلات موجود در این زمینه با برگزاری جلسات مختلف با گروههای آموزشی در رشته­هایی که با مشکل تکمیل ظرفیت پذیرش مواجه هستند.
* تعریف شاخص­های مناسب برای کنترل کیفیت آموزشی رشته های موجود و نظارت بر حفظ استانداردهای لازم
* ارزشیابی کیفیت آموزشی گروه­ها و آسیب‌شناسی علت عدم موفقیت­های احتمالی برخی گروه­ها و پیشنهاد راهکارهای توانمند سازی آنها.

* برنامه ریزی های لازم جهت تعریف شاخص های مناسب برای سطح بندی سالیانه عملکرد آموزشی گروه های آموزشی و دانشکده ها

* برنامه ریزی های لازم جهت تعریف شاخصهای مناسب برای نظارت برعملکرد مدیریتی معاون آموزشی دانشکده ها، مدیران گروه های آموزشی، عملکرد تدریس اعضای هیئت علمی و عملکرد کارشناسان آموزش ستادی و دانشکده ها

* برنامه ریزی های لازم جهت  پیگیری اجرای برخی دروس دوره دکترا با مشارکت اساتید خارجی در راستای ارتباط با مراکز معتبر علمی ملی و بین المللی و تبادل استاد و دانشجو و راه اندازی دوره های دکترای مشترک

* دریافت برنامه راهبردی گروههای آموزشی از بعد توسعه ای و پیشنهاد به هیئت امنا برای تصویب

* بازنگری شیوه نامه های آموزشی در دوره های مختلف تحصیلی و تهیه کتاب راهنمای آیین نامه ها و شیوه نامه های جامع آموزشی دانشگاه ارومیه و تبیین شرح وظایف معاونان آموزشی دانشکده ها.

* برنامه ریزی های لازم جهت توانمندسازی کارشناسان آموزشی معاونت و دانشکده ها با برگزاری کارگاه­های­آموزشی
* نظارت بر حسن اجرای برنامه­های درسی مصوب و هماهنگی­های لازم جهت به روزرسانی کاتالوگ­های درسی در سامانه هم­آوا از لحاظ عناوین فارسی و لاتین

* برنامه‌ریزی‌های لازم جهت کمک به حضور دانشجویان در المپیادهای دانشجویی

* برنامه­ریزی و مطالعات لازم جهت کمک به جذب استعدادهای درخشان در دوره­های کارشناسی ارشد و دکتری

* بررسی وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه در رشته های مختلف و...